SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad spegel. Genombruten dekor. Baksidan med nummer: "3092", möjligen inventarienummer. 103 x 53 cm.

Senare bronsering och förgyllning, senare bakstycke. Smärre skador, slitage och lagningar, lös del medföljer. Äldre glas, dock möjligen ej ursprungligt. Saknar ljusarm, igensatt hål.

Utropspris
4 000 SEK