BERTIL VALLIEN, ljuskrona, Boda, 1900-talets andra hälft.
Ljuskrona med bronserad metallstomme och hängen samt sex ljushållare av glas. Diameter 43, höjd 23 cm (exklusive kedjor).
Smärre slitage, två ljushållare med smärre nagg. En extra ljushållare medföljer.