Denna stolsmodell formgavs till Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. Bonad björk, märkta med metalletikett, lös toppad sits, sitthöjd ca 47 cm
Bruksslitage. Repor. Senare klädsel.
Modellen beställd till Göteborgs Jubileums-utställning 1923.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10