ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark, tidigt 1960-tal.
Snurrbar, på fyrdelad aluminiumfot. Klädsel av skinn, lös dyna. Sitthöjd ca 37 cm.
Torkad stoppning. Fläckar. Rester av vitsåpa på fot. Slitage. Klädsel med skador. Märken.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.