Ryggkrön med skuren dekor, armstöd med avslutande akantusbågar. Fast stoppad klädsel. Längd 192 cm, sitthöjd ca 45 cm, tot. höjd 107 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Senare förstärkningar och klädsel.