ILMARI LAPPALAINEN, FÅTÖLJER, ett par, "Laila", Asko, 1900-talets mitt. Modellen formgiven 1948.
Fast stoppad originalklädsel med knappar i ryggen. Bär tillverkarens plakett. Sitthöjd ca 38 cm. Bredd 80 cm, höjd 79 cm.
Avnött och ställvis omfattande slitage i klädseln, fläckar. Benen med märken, ett senare limmat.