SIRI RATHSMAN, blandteknik, signerad och daterad 1967
Komposition. Bildstorlek 59 x 40 cm.
Ej examinerad ur ram.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.