Stomme av lackad körsbär, välvd rygg med spjälor. Stoppad sits klädd med textil, märkt samt numrerad 06215. Sitthöjd 45 cm, höjd 81 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläck på ena armstödet