MAX WALTER SVANBERG, 3 tuschteckningar, signerade och daterade 32.
"Konstruktiv 5, 6 resp 7". 7 x 4, 6 x 5,5 resp 10 x 8,5 cm. Sammonterade i passepartout. Oramad.
Fläckar. Gulnad.
Kvarlåtenskapen efter konstnären Max Walter Svanberg, därefter i arv.
Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.