ELIEL SAARINEN, stolar 8, st, "Cranbrook" ,Adelta 1900-talets slut.
Lackerad björk, delvis svart. Svängd samt fasetterad rygg. Fast, stoppad sits. Märkta "Cranbrook 1929-30 Saarinen House, Side Chair, Made in Finland by Adelta oy", numrerade. Bredd 43 cm. Sitthöjd 45 cm, totalhöjd 95 cm.
Bruksslitage. Smärre fanerskador.