SERVERINGSVAGN, Nordiska Kompaniet, 1951.
Tevagn i mahogny och bok. Skiva av glas. Brickmärkt NK R44050 C 8 3 51. Längd 73, bredd 43, höjd 62 cm.
Slitage. Fläckar. Repor. Torkade däck.
Modellen formgiven 1941.