MAX WALTER SVANBERG, collage, signerad och daterad 71.
"Nous sommes des mondes créés par et pour des recontres imprévues (Vi äro världar skapade genom och för oförutsedda möten)". 100 x 69 cm.
Ej examinerad ur ram.
Kvarlåtenskapen efter konstnären Max Walter Svanberg, därefter i arv.
Malmö Museum
Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.