CARL MALMSTEN, stolar, 6 st, "Lilla Åland", Stolab, 2007.
Björk. Spjälrygg och kopplade ben. Stämplade Stolab Carl Malmsten 2007. Sitthöjd 45, höjd 89 cm.
Smärre slitage. Märken på ben.
Inspirationen till denna klassiker fann Malmsten i Finströms kyrka på Åland där han höll slöjdkurs 1938. Ur bysnickarens handsvarvade stol utvann Carl Malmsten själva kärnan. Ritningen anpassades för produktion hos Stolfabriks AB i Smålandsstenar. 1942 fick stolen samma karakteristiska utformning som den har än i dag, och tillverkaren är densamma.