ALFRED WAHLBERG, olja på duk lagd på pannå, signerad Alfr. Wahlberg och daterad Ramqvilla aug. 1903.
"Sommarlandskap från Småland". 36 x 48 cm.
Banktjänsteman Hjalmar Torells samlingar; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 291, "Höstauktionen", 20-21 september 1933, kat nr 37; privat samling; Åmells konsthandel, Stockholm; privat samling.