Kaffekanna med lock på gångjärn, sockerskål och gräddsnäcka samt ett fat. Kannans höjd 22,5 cm, gräddsnäckan 10 cm, sockerskålens bredd 15,5 cm inkl hänklar, stämplade Kultakeskus, Tavastehus 1957 och 1960.
Fatets längd 27,5 cm, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1962.
Totalvikt ca 1188 g.
Graverad gran på samtliga delar. Fatet med bruksslitage. Sliten förgyllning. Kaffekannans hänkel saknar isoleringarna.