Två likadana serviser bestående av tre delar var: sockerskål och gräddsnäcka samt ett fat.
Gräddsnäckans höjd 10 cm, sockerskålens bredd 15,5 cm inkl hänklar, stämplade Kultakeskus, Tavastehus 1957 och 1963.
Brickans/fatets längd 27,5 cm, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1958.
Sammanlagd vikt ca 1186 g.
Graverad gran på samtliga delar. Fatet med bruksslitage. Sliten förgyllning. Den ena gräddsnäckan med repor invändigt. Åldersrelaterat slitage.