GUNHILD FRYKLUND, olja på duk, signerad och daterad -44.
"Trädstammar". Motiv från Floras kulle, Kungsparken, Göteborg. 69 x 56 cm.
Fröken Ingarut Lycken, Arboga.
Värmlands Museum, Karlstad, "Gunhild Fryklund - Minnesutställning", 1 mars - 15 april 1972, kat nr 40.