CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Caravelle", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Roterande centralfot. Fast stoppad klädsel med knappar och plymå. Vinröd konstläderklädsel. Bredd 85 cm. Höjd 95 cm.
Smärre bruksslitage. Nackkudden medföljer separat. Ljusa fläckar under sittdynan.