SERVIS, 95 delar, porslin. Kunglig dansk, "Blå Blomst", 1900-tal.

Delvis andrahandssortering. Bestående av; 12 assietter, diameter 19 cm. Modellnummer 1645. 19 assietter, diameter 17 cm. modellnummer 1625. 10 tekokoppar med fat, diameter kopp 10 cm. modellnummer 1551. 16 koppar med fat, modellnummer 1549. Fyra av faten med annat modellnummer, ett extra skadat fat medföljer). Fyra ljusstakar, modellnummer 1711. Höjd 10 cm. Tekanna med lock, modellnummer 1788. Två olika sockerskålar med lock modellnummer 1678 och 1680. Två olika mjölkkannor, modellnummer 1535 och modellnummer 1538. Salt och pepparströare, modellnummer 1876 och 1706. 12 äggkoppar, modellnummer 1568 and 696. (delvis andra sortering). Serveringsfat, model 8162, andra sortering, längd 31 cm. Lövfromat fat, modellnummer 357, längd 23 cm. Syltskål med lock, modell no 1542. A cigarett ställ, modell no 1801. Fyra askfat, modell no 1505.

Bruksslitage. Insignificant chips.

Utropspris
6 000 SEK