HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 49 delar "Dobbelriflet/Old Danish", Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling.
Omfattar:
6 lunchgafflar (längd 17 cm)
6 lunchknivar (längd 19,5 cm, rostfria blad)
6 smörgåsgafflar (längd 15,5 cm)
6 smörgåsknivar (längd 16,8 cm, rostfria blad)
6 dessertskedar (längd 17 cm)
6 kaffeskedar,
6 teskedar (längd 14,5 cm)
1 sockertång
1 sandwichspade (längd 16 cm, rostfritt blad)
2 smörknivar
2 serveringsskedar (längd 18,5-20,5 cm)
1 serveringsgaffel (längd 20 cm)
Stämplade GEORG JENSEN STERLING DENMARK.
Smärre bruksslitage.