ILMARI TAPIOVAARA, MATGRUPP, 4 delar, "Pirkka", Laukaan Puu, 1960-tal.
Betsad furu, svartlackerade ben. Brännmärkta med tillverkarens stämpel.
Bord; 120x70 cm, höjd 68 cm.
Stol; bredd 38 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 77 cm.
Bänk; längd 120 cm, bredd 26 cm, höjd 40
Ställvis omfattande slitage och ytskador. Senare lackyta.