Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

JULIUS KRONBERG, olja på duk, signerad och daterad 1 Mars -76.

Studie av en man. 56 x 46,5 cm.

Julius Kronberg vistades i München 1875-77. Efter att ha fullbordat sitt genombrottsverk ”Jaktnymfen”, reste han senhösten 1875 till Venedig. Han återkom till München först i mars 1876 (T. Björk, ”Julius Kronberg. Måleriets triumfator”, 2016, sid 26). ”Jaktnymfen” visades först på Konstföreningens utställning i München hösten 1875, därefter på Nationalmuseum i februari 1876, där den väckte enorm uppmärksamhet. Ytterst få verk av Kronberg utförda i München kända och inga från hans vistelse i Venedig. Efter sin återkomst till München utförde han en lång fris med figurer och stilleben på guldgrund beställd av ägaren till hotellet där han bodde, vilken idag är förlorad (Björk, op. cit.). Den aktuella målningen är utförd strax efter Kronbergs återkomst till München. Möjligtvis har han avporträtterat innehavaren av hotellet där han bodde. Stilistiskt visar målningen påtagliga intryck från 1600-tals konst vilken Kronberg flitigt studerade på museer.

Utropspris
5 000 SEK