Gustave (Gustaf) Albert

(Sverige/Frankrike, 1866-1905)
Gustave (Gustaf) Albert

GUSTAVE ALBERT, olja på duk lagd på papp-pannå, signerad A.A. och daterad 86.

Kustlandskap i Bohuslän, troligtvis Stora Kornö. 23,5 x 35,5 cm.

Något bågnad pannå. Ställvis smärre veck.

Eskilstuna Konstmuseum, "Gustaf Albert Andersson 1866-1905. Minnesutställning", 15 december 1955 - 15 januari 1956 kat nr 19 (under titeln ”Klippig kust med segelbåt”).

G. M. Silfverstolpe, "Albert. En landskapsmålares odyssé", 2000, avbildad sid 23.

Jmf. litteratur:

G. M. Silfverstolpe, Albert och Ile-de France, i Eskilstuna Museers årsbok 1968, 1969; C. Ralsten-Åsén, Gustave Albert, akademisk uppsats 1973; G. M. Silfverstolpe, Gustaf Albert Andersson - Monsieur Albert, i Eskilstuna Museers årsbok 1987/88, 1989, ss. 23-30.

Gustave Albert Andersson (senare Albert) var studiekamrat med Herman Norrman på Konstakademien. Inspirerade av Opponent-rörelsen, avslutade de våren 1886 sina studier. Under sommaren besökte de Bohuslän. De vistades bl. a. en tid på Stora Kornö där Albert utförde oljestudier med motiv av klippor, hav och båtar vilka karaktäriseras av en anmärkningsvärd friskhet. Samma höst uppsökte de Carl Larsson i Göteborg som just tillträtt som föreståndare för Valands konstskola. I sin bok ”Jag” berättar Carl Larsson:

”En gång kom två unga karlar med stora portföljer under armen. De drog fram teckningar och studier och befanns vara genier. De hade börjat som yrkesmän, Norrman som hantverkare och Albert (före detta Andersson) såsom barberare. Nu komma de direkt från akademien, som de rakt icke voro nöjda med, och ville försöka hos mig.”

Som fria elever hade Albert och Norrman det dock ekonomiskt svårt. En studiekamrat, Ida Törnström, berättar (op. cit., s. 24):

”De bodde tillsammans och - svulto tillsammans.”

Carl Larsson hjälpte till genom att skaffa dem olika dekorationsuppdrag, bl.a. kom de att utföra dörrspeglar med marinmotiv i Pontus Fürstenbergs nyuppförda privatpalats. Carl Larsson köpte också en målning av Albert ”Västkustlandskap”, utförd sommaren 1886. Våren 1887 följdes de båda konstnärerna åt till New York och därifrån till Paris 1890.

Utropspris
7 000 SEK