HERTHA BENGTSON, servisdelar, 54 st, Blå Eld, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
8 vita mattallrikar, diameter 23 cm.
11 vita assietter, diameter 19 cm.
7 små vita fat, diameter 15,2 cm.
6 vita sopptallrikar, diameter 20 cm.
5 små skålar, diameter 18,5 cm (en med stjärnspricka i botten),
3 runda blå tallrikar, diameter 23,5-26 cm.
2 äggkoppar (röd+blå),
2 blå skålar, längd 11 cm,
2 serveringsskålar, längd 22 cm (kantlagning), längd 25,5 cm,
1 blå skål, diameter 6 cm.
1 kaffekanna, höjd 22 cm, liten mista på hänkel,
1 tekanna, höjd 18 cm,
1 potatiskarott med lock, höjd 20 cm.
1 lökformad ask med lock i rött, höjd 13 cm.
1 vit såssnipa, längd 17 cm (sprickor),
1 blå mjölkkanna, höjd 10 cm,
1 senapsburk med metallmontering.
6+1 kaffefat i blått medföljer
Smärre slitage. Sprickor, mistor, lagning, nagg. Se ovan för vilka delar det berör.
Skall vara 8 vita mattallrikar, diam 23 cm, totalt 54 delar.