ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", Modellen formgiven 1964.
Fåtölj av ljus ek. Rygg, sits, armlän och lös sittdyna av ljus brunt skinn med ljusa stickningar. Etikettmärkt Möbel AB Arne Norell made in Sweden Aneby. Sitthöjd 37, höjd 72 cm.
Slitage. Fläckar. Kompletteringar samt lagningar på klädsel.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.