CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Siesta" tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel, rygg med knappar. Lackade ben. Bredd 72 cm, sitthöjd ca 41 cm, tot. höjd 97 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador. Lukt.