Armstöd med avslutande akantusbågar. Fast stoppad klädsel. Längd 157 cm, sitthöjd ca 48 cm, tot. höjd 103 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Senare förstärkningar och klädsel. Lagningar.