Nordiska Kompaniet, matbord ur "Lovö"-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.
Artikelnummer 42127. Modellen upptagen i NK-liggaren 1939. Furu. Kopplade ben med tvärslå. Två iläggsskivor à 60 cm. Längd 140 cm, bredd 70 cm, höjd 75 cm.
Slitage. Märken. Fläckar.