HERTHA BENGTSON, kaffe- te- och matservis, 60 delar, "Blå Eld", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
9 kaffekoppar med fat
15 tekoppar med fat
18 assietter
6 djupa tallrikar
6 mattallrikar
Fat, 35 cm
Kaffekanna
Tekanna
Sockerskål
Gräddkanna
Sockerströare
Helhetsintrycket är gott. Tre tefat med nagg medföljer.
Blå Eld är en flintgodsservis från Rörstrands Porslinsfabrik, skapad av keramikern Hertha Bengtson. Färgkombinationen var unik och tanken bakom den var att allt man åt och drack ur var vitt, medan blått reserverades för tallrikar, kannor, skålar och uppläggningsfat. Andra mindre vanliga färger i servisen är grått, grönt och rött. Tillverkningen påbörjades 1949, genombrottet för servisen kom 1950. Servisen tillverkades fram till 1971.