Folke Arström

(Sverige, 1907-1997)
Folke Arström
(Sverige, 1907-1997)

FOLKE ARSTRÖM, "Thebe", 110 delar, Gense, Sverige, 1950/60-tal.

Stål. Bestående av:
19 knivar, 19,5 cm.
24 skedar, 18 cm.
8 skedar, 17,5 cm.
25 gafflar, 18 cm.
10 gafflar, 14,5 cm.
5 skedar, 11 cm.
6 knivar, 15,5 cm.
3 skedar, 9,5 cm.
2 gafflar, 11,5 cm.
3 smörknivar, 18,5 cm.
1 kniv, 15,5 cm.
4 serveringsskedar/ salladsskedar, 21 cm.

Slitage, bucklor på några.

Utropspris
2 500 SEK