Delvis förgylld. Graverade initialer. Fatets diameter 16 cm, totalhöjd 9 cm. Vikt 344 g.
Bristning och buckla i skålens mynning. Åldersrelaterat slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10