LARS LERIN, träsnitt, 1979, signerad och numrerad 6/60.
"Gråväder I". Bladstorlek 38 x 50,5 cm.
Oramad. Hanteringsveck.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.