C GÖRAN KARLSSON, gouache, signerad CGK och daterad -90.
Utan titel. Bladstorlek 38 x 29 cm.
Smärre fläck.
Lilla Bukowskis S104 April -98
C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.