ANNA MUNTHE-NORSTEDT, olja på pannå, signerad och daterad 1906.
Stilleben med äpplen. 18 x 25 cm.
Färgbortfall.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 340, "Höstauktionen", 20-22 oktober 1948, kat nr 44.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10