VITRINSKÅP, ett par, "Stockholm", Tomas Jelinek och Karin Mobring, IKEA, 1990-tal.
"Stockholm", ur serien "Quality of Stockholm". Betsat. Två fönsterdörrar på övre samt nedre del. Totalt sex hyllplan i glas. En utdragbar låda. Senare insatta spot-lampor.
Bredd 75 cm, djup 41 cm, höjd 186 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Bukowskis garanterar inte elektrifieringen.