Design Övrigt
1265398
Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)
Pablo picasso, tallrik, "taureau sous l'arbre", madoura, vallauris, frankrike 1952.

PABLO PICASSO, tallrik, "Taureau sous l'arbre", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.

Fajans med målad dekor. Signerad EDITION PICASSO och instämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Diameter 19 cm.

Obetydligt ytslitage. Glasyrmistor.

Alain Ramié, Catalouge de l´oeuvre céramique édité 1947-71. Se katalognummer 159, sid 89.

Övrigt

Modellen formgiven år 1952 och tillverkad i 500 exemplar.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
12 000 SEK