Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par, "PK-22", Fritz Hansen, Danmark, 2007.
Klädsel av svart skinn. Stomme av stål. Etikettmärkta Republic of Fritz Hansen 2007. Stämplade i stålet Poul Kjaerholm Fritz Hansen Denmark. Sitthöjd 35, höjd 69 cm. Dokument från Fritz Hansen medföljer.
Smärre slitage.
Inköpta på Harald Westerberg Möbler, 2007/2008.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.