Tvådelat skåp fanerat med mahogny. Överdelen med två dörrar och vitrin. Underdelen med utfällbar skrivklaff och bakomliggande lådor, fack och skåp. Fyra lådor, beslag av mässing. Bredd 81, djup 48, höjd ca 190 cm. Nyckel finns.
Smärre skador, slitage och lagningar, repor, märken, smärre fanerskador.