Förgylld och bronserad piedestal. Ben i form av egyptiserande karyatider. Bredd 35, djup 35, höjd 90 cm.
Renoverad och kompletterad, skador, lagningar och slitage, saknar dekorelement och skiva. Något maskstungen.