Kaare Klint, stolar, 4 stycken, "Kirkestolen", Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stommar av ek med snörad sits. Etikettmärkta Fritz Hansen Made in Denmark. Sitthöjd ca 44, höjd 84 cm.
Smärre slitage.