Matgrupp, 5 delar, Edsbyverken, 1960-tal. "Fanett"-stolarna formgivna av Ilmari Tapiovaara
Fyra Fanett-stolar med björkstomme och formpressad sits av teak. Sitthöjd ca 43,5 cm. Märkta med brännstämpel och etikett.
Bordet med perstorpsskiva, 90x75 cm, höjd 72,5 cm. I var ända utdragbar förlängningsskiva 2 x 28,5 cm. Brännstämplat.
Lagningar. Märken. Åldersrelaterat slitage.