Fanerat med palisander. Ben av betsad bok. Tre skåp med hyll- och lådinredning. Etikettmärkt AB Seffle Möbelfabrik, Säffle. Längd 170, djup 44, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Fanerskador. Senare spegelglas samt hyllplan av glas. Ett spegelglas saknas. Nagg på glas.