Servisdelar, julservis, 14 st, porslin, "God Jul", Gustavsberg.
4 djupa tallrikar diameter 22 cm.
4 tallrikar diameter 25 cm.
1 kanna höjd 15 cm.
1 terrin med lock längd 27 cm.
1 uppläggningsfat längd 42,5 cm.
1 skål diameter 24 cm.
1 skål höjd 8,5 cm.
1 sockerskål med lock höjd 10 cm.
Smärre slitage.
Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.