Ilmari Tapiovaara, fåtöljer, ett par, "Kiki" för Merva 1960-tal.
Modellvariant av Kiki fåtöljen för offentliga utrymmen. Förnicklad mässingsstomme, svart konstläderklädsel. Bär tillverkarens etikett. Bredd 67 cm. Sitthöjd 37 cm. Total höjd 72 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken på rygg. Skador på ett armstöd.