Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-22", Fritz Hansen, daterad 1983.
Fåtöljer med stomme av borstat stål. Sits och rygg av läder. Etikettmärkta. Sitthöjd 30, bredd 63 cm.
Smärre slitage. Fläckar.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.