Rimbert Sandholdt, stolar, ett par, "Gasell", Edsbyverken.

Stolar av ek och björk, skiktlimmade sitsar. Sitthöjd ca 45, höjd 77 cm.

Slitage, repor, märken, smärre fanerskador. Något instabila.

Andreas Siesing, "Svenska möbler", Atlantis, 2015, s. 190.

Utropspris
2 500 SEK