Skåp fanerat med valnöt, stomme av ek och furu. Delbart. Överdelen med två dörrar och bakomliggande hyllor och två lådor. Underdelen med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 150, djup 56, höjd ca 225 cm.
Skador, lagningar, kompletteringar. Lösa delar medföljer. Nyckel saknas.