Aino Aalto, stolar 6 st, Artek 1900-talets slut.
Klädda i svart flätad sadelgjord. Bär tillverkarens stämplar. Bredd 44 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage på stommarna. Klädseln ny.