Otto Strandman, skulptur. Sign. Dat 1937. Gjut. stämp. Brons, höjd 27,5 cm.
Nakenakt. Signerad Otto Strandman. Daterad 1937. Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. Fud. Guldpatinerad brons, höjd 27,5 cm.
Obetydlig ytsmuts. Skrapmärken. Något avnött patinering. Några fläckar.