Soffbord, "Carolus", Nordiska Kompaniet, 1926.
Runt rökbord av ek, betsad björk och svärtat trä. Glasskiva. Tre balusterformade, kopplade ben. Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R 30899 23 9 26. Diameter 70, höjd 61 cm.
Slitage. Nagg. Smärre fläckar. Skräp under glasskiva.